Hip-hop i jego korzenie – Biggie

Muzyka typu hip-hop jest w tym momencie powszechnie znana. Mimo wszystko to dość młody gatunek, bo wprowadzano go na salony dopiero w początkach lat 90. Jednym z najważniejszych przedstawicieli tego nurtu jest  do dziś The Notorious B.I.G.

Był on wielki nie tylko ze względu na gabaryty (181 kg), jednak także ze względu na umiejętności. Były one zauważalne już w wieku 17 lat, o czym świadczy to nagranie: Biggie Freestyle. Zachwyt tłumów w tym nagraniu miała już niedługo podzielać cała Ameryka.

Jak to się zaczęło, że hip-hop?

Christopher George Latore Wallace urodził się 21 maja 1972 w Nowym Jorku. hip-hop biggieWychowywała go matka w dzielnicy Brooklyn, jego życie od początku nie było usłane różami. Pomimo tego był dobrym uczniem, jednak nie zabawił na długo w szkole. Rzucił ją dla sprzedawania narkotyków  w wieku 17 lat, nie kochał mimo wszystko ich tylko rozmaite dźwięki. Osadzony w więzieniu na 9 miesięcy nagrał na taśmie czterościeżkowej swoje pierwsze demo. Po wyjściu zyskało to uznanie miejscowych krytyków a muzyką Chrisa zaczął interesować się Sean Combs, który wówczas pracował w wytwórni Uptown Records. To był rok 1992. Krótko po tym, bo w 1993 roku Sean został zwolniony i postanowił zacząć promować nowych artystów na własną rękę. Biggie oczywiście poszedł razem z nim i tak powstało Bad Boy Records.

Rozwój i sława

ready to die hip-hop

Po tych wydarzeniach raper zaczął tworzyć hip-hop z prawdziwego zdarzenia. W 1994 roku na półki sklepowe trafił jego debiutancki album Ready to die. Publika była zachwycona agresywnym stylem chłopaka z Brooklynu. Jest to do dziś jeden z najlepszych debiutów w historii światowego rapu. Były to piosenki gangsterskie wymieszane z tymi, w których stawiano na luz i mówiąc kolokwialnie żeby bujało. Dało to świetny efekt, ponieważ numery takie jak Juicy, czy Big Poppa                                                                      grano praktycznie w całym kraju. Później nastąpiły pierwsze problemy.

Konflikt z 2paciemhip-hop big

Tak naprawdę obaj raperzy początkowo przyjaźnili się. Wszystko jednak skończyło się w roku 1994. Nastąpił rozłam muzyki hip-hop w Nowym Jorku na wschód i zachód za sprawą jednego wydarzenia. 2pac został postrzelony w swoim studiu  nagraniowym, o co oskarżył Biggiego, który był wtedy na dole budynku. Do dziś kwestia pozostaje sporna, jednak konflikt zaczął się nasilać. Po 2 latach od wydarzenia Shakur wypuścił utwór Hit em up, który uderzał w wytwórnię Seana. W tym samym roku 2pac zmarł, a okoliczności jego śmierci wciąż mają wiele zagadek.

Śmierć

Tymczasem The Notorious B.I.G. przygotowywał się do wydania krążka Life After Death. Los chciał, aby faktycznie nazwa albumu była prorocza. 9 marca odbyła się impreza kończąca projekt i już niebawem miał on się ukazać światu. Wallace odebrał gratulacje po czym wyszedł z hotelu, gdzie czekał na niego bus. W trakcie jazdy zatrzymali się na światłach na skrzyżowaniu. Z lewej strony nadjechało auto, z którego oddano  strzałów, jeden prosto w serce rapera. Hip-hop stracił jedną z legend, i to w wieku 24 lat.

Czy to były konsekwencje konfliktu?

Oboje zginęli w podobny sposób i wciąż nie wiadomo, kto był sprawcą. Być może były to owoce tego konfliktu lub coś innego. Biggie jednak na zawsze zapisał się w historii muzyki hip-hop i zmienił jej oblicze.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *